Veysel Çıkmazı

Veysel Çıkmazı İzmir, Kemeraltı’nda meyhaneleriyle ünlü sokak. Cumhuriyet öncesinde burada, sonradan Şen Türk Gazinosu’na dönüşecek olan, rakıları kadar şarapları ve biralarıyla da meşhur Bahçeli Gazino vardı. Cumhuriyet’ten sonra, sokakta ilk meyhaneyi 1926’da Halit Ferit Bey, Adalar Meyhanesi adıyla açtı. Aynı yerde bugün de bir meyhane var ve Ferit Baba Meyhanesi olarak biliniyor, eski ortakları tarafından Karadeniz adıyla işletiliyor. Bir zamanlar Ferit Baba’nın müdavimleri arasında, her akşam evine gitmeden önce bir tek atan Halikarnas Balıkçısı ile kendine özel yaptırdığı maydanozlu köftesiyle gazeteci Özdemir Hazar da bulunuyordu. Ferit Baba’nın Meyhanesi’ni, “meyhanemiz ramazanda nöbetçidir” yazılı pirinç tabelasıyla da hatırlayanlar var. 1960-80 yılları...

Devamı

1973 İzmir’inden manzaralar…

Grup Ses Beats’in dönemin seslerinden derlediği mix eşliğinde. izmir 1973 from Ethem Pekin on Vimeo.

Devamı

Zeybek Rakısı

Zeybek Rakısı

Tekel öncesi dönemde S. Zeybek adlı özel girişimci tarafından İzmir’de üretilip bütün Türkiye’ye dağıtılan birinci nevi rakı markası. Halis suma ve Çeşme anasonundan üretiliyordu. Alkol derecesi %43 olup 50 cl.’lik şişesi 172 kuruştan satılıyordu. Yaşayan eski İzmirlilere göre, Fuar’ın açıldığı günlerde ilk kez Paraşüt Kulesi Gazinosu’nda satışa sunuldu. O günlerde rakı kadehlerde sek olarak içilirdi, Zeybek Rakısı bu tür zevke hitap ettiği için ün salmıştı. Tarık Dursun K., babasının içtiği rakıları sayarken Kordon Rakısı ve Dayıbey Rakısı’nın yanı sıra Zeybek’i de anar. Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Devamı

Kabadayı Rakısı

Kabadayı Rakısı

Bir İzmir rakısı; Türkiye çapında ünlü olsa da 1944’te kapanmak zorunda kalan rakı markası. Firma, “Çeşme” isimli özel bir rakıyı piyasaya sürerken 1942 Temmuzunda Yeni Asır gazetesine şu ilanı vermiştir: “Zevkini arayanlara müjde. Meşhur Kabadayı Rakısının hususi fevkalade Çeşme Rakısı piyasaya çıkarıldı. Bu rakı, uzun tecrübelerin neticesi olarak ve hususi bir itina ile üzümden ve Çeşme anasonundan yapılmıştır. Bir içen bir daha vazgeçemez. Mahalli imali: Keçecilerde No:11’de hususi fabrikadır.” Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Devamı

Cihanbeğendi Rakısı

Cihanbeğendi Rakısı

Tekel öncesinde İzmir Göztepe’de üretilen rakı. Mehmet Fahri Bey ve şürekâsının çıkardığı bilinen Cihanbeğendi Rakısı, özellikle Güzelyalı ve Göztepe’de satılırdı. O dönemde de bugünkü gibi var olan Karşıyaka-Göztepe rekabeti, rakı tercihlerine de yansımıştı. Göztepeliler Bulut Rakısı’nı, Karşıyakalılar ise Cihanbeğendi Rakısı’nı içmezdi. Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Devamı

İzmir bilir ya…

Soğuk bir kış sabahı İzmir’deyim. İzmir’in soğuğu olmaz demeyin basbayağı soğuk hava. İş için buradayım ve akşam dönüş saatine kadar yoğun bir gün beni bekliyor. Hemen Konak’ta alıyorum soluğu. İşimi halledip Balçova’ya, oradan da Çiğli’ye geçeceğim. Bu arada şirket mağazalardan birinde markadan sorumlu olacak bir çalışan konumlandırmayı planlıyor. Ben de şirketi temsilen o aday ile görüşeceğim. Bol koşturmalı bir günün akşamında Karşıyaka’da görüşmek için randevulaşıyoruz. Bir kafede buluşacağız. Telefonda buluşma saatini söylediğimde sesinde bir tereddüt seziyorum. Meğer Güzelyalı’da oturuyormuş ve kırk beş dakika içinde Karşıyaka’ya gelmesi çok zormuş. Tabii bunu bana telefonda söylemiyor, sonradan öğreniyorum. Karşıyaka’da hava kararıyor, tam işten çıkış...

Devamı